Tržište nekretnina u Srbiji suočava se sa velikim izazovima – cene dostižu rekordne visine, dok visoke kamatne stope dodatno otežavaju kupovinu. Na sve to, inflacija koja pogađa gotovo sve aspekte ekonomije, dodatno podiže troškove života i smanjuje platežnu moć građana. Iako je potražnja za stanovima i dalje visoka, mnogi potencijalni kupci su zbog navedenih uslova primorani da odlože kupovinu.

Agentkinja za nekretnine iz Beograda Marija Đurić za „Vreme” kaže da se pad prometa nekretnina nastavio i ove godine, što potvrđuju i podaci Republičkog geodetskog zavoda (RGZ). Ipak, interesovanje za kupovinu stanova ostaje visoko, uprkos stagnaciji prometa.

„U poređenju sa 2022. godinom, kada je tržište bilo izuzetno aktivno, pad prometa se nastavio i ove godine. Ipak, interesovanje za kupovinu je i dalje prisutno, iako su visoke kamatne stope glavni razlog zbog kojeg mnogi potencijalni kupci odlažu svoju odluku. Čekaju povoljnije uslove“, objašnjava Marija.

Prema poslednjim izveštajima Narodne banke Srbije, rast inflacije i kamatnih stopa doveli su do opšteg pada kreditne sposobnosti stanovništva, što direktno utiče na smanjenu mogućnost kupovine nekretnina. Ovaj trend dodatno komplikuje stanje na tržištu nekretnina, gde visoka potražnja nije ispraćena povoljnim uslovima finansiranja.

Marija naglašava i da većina prodavaca nije u potpunosti spremna da spusti cene, ali da nekad, suočeni sa smanjenom potražnjom, ipak popuštaju pod pritiskom:

„Većina prodavaca zadržava cenovni nivo od pre dve godine, dok kupci nisu voljni da prihvate tako visoke iznose. Ipak, zbog smanjenog interesovanja, neki prodavci se, nakon određenog vremena, odlučuju na snižavanje cena“.

Interesovanje i za vangradske regije

Kada je reč o najtraženijim lokacijama u Beogradu, naša sagovoprnica ističe da su podjednako popularne i centralne gradske opštine i one udaljenije od centra, pod uslovom da imaju dobru povezanost sa drugim delovima grada. Interesovanje za vangradske regije i planine ostaje veoma aktuelno jer mnogi kupci traže nekretnine van urbanih zona.

„Interesovanje za novogradnju je takođe i dalje aktuelno, jer se tu pruža mogućnost plaćanja u ratama i apliciranja za kredit u roku od narednih godinu do godinu i po dana”, kaže Marija Đurić.

Govoreći o strukturi kupaca, napominje da su zastupljeni kako domaći kupci, tako i strani državljani: „Među kupcima imamo značajan broj stranih državljana, ali i naši ljudi, posebno oni koji žive u inostranstvu, pokazuju veliko interesovanje za ulaganje u nekretnine u Srbiji. Ove nekretnine često koriste za izdavanje, što im omogućava da povrate uložena sredstva“.

 

NBS spustila kamatne stope za kredite

Tržište nekretnina u Srbiji trenutno balansira između velike potražnje i nepovoljnih uslova za kupovinu, ali je počelo polako da reaguje pod pritiskom smanjene aktivnosti. Interesovanje, kako domaćih tako i stranih kupaca, ostaje stabilno, što ukazuje na to da, uprkos izazovima, nekretnine i dalje predstavljaju atraktivnu investiciju.

Krediti u Srbiji bi uskoro trebalo da budu nešto jeftiniji, nakon što je Narodna banka Srbije kamatnu stopu spustila za 0,25 procentna poena na 5,75 odsto, a Evropska centralna banka na 3,5 odsto.

S obzirom da se ključna kamatna stopa NBS odnosi na dinarske kredite, a ključna stopa ECB na kredite u evrima, može se očekivati dalji pad kamata na kredite građanima i privredi.

Većina stambenih kredita u Srbiji je indeksirana u evrima i u svojoj strukturi ima euribor, kamatnu stopu na međusobne pozajmice banaka u evrima. Upravo je euribor put kojim se smanjenje kamate ECB-a preliva na manje rate kredita građana.